W dół W górę
START / Książka „Szu na tropie pamięci”

Książka „Szu na tropie pamięci”

Wyjaśniamy dzieciom choroby otępienne.

Na stronie razemprzedsiebie.pl staramy się podkreślać, jak ważna jest komunikacja diagnozy najbliższym. Rozmowa o swoich odczuciach, o objawach pozwala otoczeniu lepiej zrozumieć potrzeby bliskiej osoby z otępieniem, ale też poukładać własne emocje.

W tych rozmowach nie powinno zabraknąć najmłodszych członków rodziny.
Aby pomóc dzieciom zrozumieć, czym jest życie z otępieniem, jak się objawia i jak można reagować na nietypowe zachowania osoby z otępieniem, warto sięgnąć do pomocnych źródeł.
Fundacja Wrota Pamięci stworzyła serię książeczek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które pomagają zachować naturalną otwartość na zmiany w zachowaniach ich bliskich związane z doświadczanymi objawami otępienia.
„Szu na tropie pamięci” to seria 10 historii opowiadających o doświadczaniu choroby otępiennej pani Helenki z perspektywy zaprzyjaźnionego z Nią trzyletniego chłopca o imieniu Szymek. Szymek towarzyszy Pani Helence od pierwszych objawów choroby po jej zaawansowane stadium.
Książka wzbogacona jest o dodatkowe zadania dla dzieci oraz informacje dla rodziców.
Wejście w świat opowieści pozwala lepiej zrozumieć perspektywę drugiej osoby, a także zaakceptować własne emocje. Wspólna lektura to często też otwarcie na wspólną rozmowę.
Więcej na temat książki można przeczytać tutaj: https://wrotapamieci.pl/szu-na-tropie-pamieci/