W dół W górę
Learn new things

4.4 Zdrowa dieta

Ogólne zasady zdrowego odżywiania w zespołach otępiennych

Picie. Niekiedy osoby starsze odczuwają zmniejszone pragnienie lub zwyczajnie zapominają o piciu. Pamiętajmy, że mózg składa się przede wszystkim z wody. Za mało wody to odwodnienie, co bardzo negatywnie wpływać na pracę mózgu. Dochodzi wówczas do zaburzeń elektrolitowych i neurony nie mogą sprawnie przekazywać między sobą impulsów. Zaleca się picie minimum 2 litrów płynów dziennie.

Jedzenie. Podobnie jest z apetytem. Jeśli Twój jadłospis staje się coraz bardziej monotonny i nieregularny narażasz się na brak substancji odżywczych. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co jemy. W sieci można odnaleźć mnóstwo stron z prostymi i praktycznymi przepisami. Wykonanie prostych i zdrowych posiłków może okazać się dużą przyjemnością.

Idąc dalej, warto dodać, że osłonki Twoich neuronów zbudowane są w większości z tłuszczy. Jakość spożywanych tłuszczy ma istotny wpływ na szybkość przewodzenia informacji w Twoim mózgu. Jeśli chciałbyś zgłębić tę tematykę, odwiedź stronę projektu Poznaj się na tłuszczach

Jak dostosować jedzenie do Twoich potrzeb? 

Dieta śródziemnomorska

Dobrym wyborem będzie dieta śródziemnomorska bogata w oliwę z oliwek, tłuste ryby i orzechy. Jednocześnie powinieneś ograniczać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego takie jak czerwone mięso, masło czy śmietana – sprzyjają one miażdżycy, która zakłóca przepływ krwi przez Twój mózg.  

Zasady zdrowego odżywiania ilustruje poniższa grafika:

Źródło: Magia Zdrowia

Dieta lekkostrawna

Twój układ pokarmowy może pracować nieco wolniej i mniej sprawnie. Jeśli masz problemy z zaparciami lub wzdęciami warto skorygować powyższy jadłospis w myśl diety lekkostrawnej, której detale zostały wyjaśnione w serwisie Enelsenior.

Glukoza

„Paliwem napędowym” dla Twojego mózgu jest glukoza. Dlatego  warto pozwolić sobie na zastrzyk energii i małą słodką przyjemność, jeśli zamierzasz zabrać się do treningu umysłu. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od słodyczy będzie sałatka owocowa czy garść bakalii. 

Witamina B12

Istotną witaminą odpowiadającą za pamięć i koncentrację jest witamina B12. Znajduje się ona głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Restrykcyjna dieta wegańska nie jest wskazana dla osób z otępieniem. Jeśli w Twojej diecie dotychczas było bardzo mało pokarmów odzwierzęcych, poproś swojego lekarza o zbadanie stężenia witaminy B12 w Twoim organizmie. Pozwoli to zweryfikować ewentualnej jej niedobory. Dowiedź się więcej o mikroskładnikach istotnych dla mózgu w serwisie Medycyna Praktyczna.

Alkohol

Nadużywanie alkoholu (czyli picie więcej niż siedem drinków tygodniowo przez kobiety lub więcej niż 14 drinków tygodniowo przez mężczyzn) podnosi ryzyko rozwoju otępienia. Może również przyspieszać pogarszanie stanu osób z otępieniem. Piwo to również napój alkoholowy i jego picie powinno być uwzględnione w przytoczonym bezpiecznym limicie spożywania alkoholu. Jeśli masz rozpoznane otępienie – unikaj alkoholu, nie jest Twoim sprzymierzeńcem.

 

Dieta w zespołach otępiennych - filmy

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o diecie w zespołach otępiennych, to kliknij w poniższy link. Znajdziesz tam listę przydatnych filmów.