W dół W górę
START / Osoby z otępieniem / Radzenie sobie z objawami / 3.4 Zadbaj o bezpieczny transport
transport options

3.4 Zadbaj o bezpieczny transport

Możliwości transportu i prowadzenie pojazdu przez osoby z otępieniem.

Otępienie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów

Dla wielu osób prowadzenie samochodu jest bardzo ważną częścią życia. Często oznacza ono coś więcej niż samodzielne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Stanowi część naszej tożsamości i stylu życia.  Prowadzenie pojazdu pozwala zachować niezależność i uniknąć proszenia innych osób o pomoc. Myśl o rezygnacji z jazdy samochodem dla wielu osób może być bardzo trudnym tematem. 

Po diagnozie otępienia nie traci się automatycznie prawa jazdy. Jednak decyzja o tym, czy należy nadal wsiadać za kierownicę powinna być podyktowana troską o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu. 

Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Nawet jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań do prowadzenia samochodu, niektóre osoby z otępieniem podejmują decyzję o nie prowadzeniu samochodu. Może być to spowodowane ich obawami dotyczącymi spowodowania wypadku, zgubienia się lub utratą zaufania do swoich umiejętności psychomotorycznych. Niektórzy ludzie przestają prowadzić auto na prośbę rodziny. Jeśli nie masz pewności, czy chcesz kontynuować samodzielną jazdę samochodem, możesz skorzystać z pomocy w podejmowaniu decyzji. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem, psychologiem lub swoją rodziną i przyjaciółmi.

Niektórzy ludzie przestają jeździć stopniowo. Możesz zacząć od ograniczenia jazdy do miejsc, do których jeździsz regularnie. Możesz też jeździć tylko w ciągu dnia lub, przeciwnie, w nocy gdy ruch nie jest natężony. Jednoczesne przyzwyczajenie się do innych opcji transportu ułatwi Ci proces rezygnacji z prowadzenia samochodu. Niektórzy z kolei nie podejmują samodzielnie decyzji o zaprzestaniu prowadzenia samochodu. Wtedy zainterweniować mogą lekarze, którzy się Tobą opiekują lub członkowie Twojej rodziny.

Bywa, że rezygnacja z prowadzenia samochodu jest źródłem smutku lub złości. Może pojawić się frustracja z powodu utraty kontroli i niezależności. Uczucia te są w pełni zrozumiałe. Jest jednak małe prawdopodobieństwo, że będziesz mógł ponownie samodzielnie siąść za kierownicą. Warto zapoznać się z możliwymi opcjami transportu tak, aby rezygnacja z samochodu nie wpłynęła znacząco na codzienność.

 

Osoby z otępieniem tworzące razem z nami tę stronę podzieliły się swoimi sposobami z których korzystają, aby sprawnie transportować się bez samochodu:

  • Poproś rodzinę i przyjaciół, aby Cię podwieźli. Jeśli masz znajomych, którzy wybierają się na to samo spotkanie lub zajęcia, poproś ich o podwiezienie. Wspólne podróżowanie może stać się częścią Twojej rutyny. Im więcej osób zapytasz o taką możliwość, tym większa szansa na wspólny przejazd. Jest to też dodatkowa okazja do spędzenia czasu razem z bliskimi.
  • Zmień lokalizację niektórych usług, aby łatwiej było do nich dotrzeć bez prowadzenia pojazdu. Rozważ zmianę fryzjera, apteki lub zajęcia, aby dotrzeć tam pieszo lub komunikacją miejską. Jeśli to możliwe, udaj się do jednego miejsca, które oferuje wiele usług, wtedy wystarczy odbyć tylko jedną podróż, aby załatwić wiele spraw.
  • Jeśli korzystasz z taksówki, spróbuj skorzystać z usług tego samego taksówkarza. Zapytaj taksówkarza, którego lubisz, czy poda Ci swój numer, abyś mógł ponownie skorzystać z jego pomocy.
  • Jeśli używasz smartfona, ściągnij aplikację taką jak Uber, Wolt czy Free Now. Ułatwia to szybkie wezwanie kierowcy bez konieczności wykonania telefonu. Dodatkowo, Twoi bliscy będą mogli śledzić postęp Twojej podróży na mapie w swoich telefonach.

 

Taxi 75+ we Wrocławiu

We Wrocławiu prowadzony jest program Taxi 75+, w ramach którego można zamówić bezpłatny przejazd do lekarza lub urzędu. Zajrzyj na stronę Stowarzyszenia Żółty Parasol, aby dowiedzieć się więcej.