W dół W górę
START / Opiekunowie rodzinni / Diagnoza otępienia / 1.3 Zdobądź rzetelną i aktualną wiedzę o otępieniu

1.3 Zdobądź rzetelną i aktualną wiedzę o otępieniu

Zapoznaj się z bazą sprawdzonych źródeł informacji dotyczących diagnozy otępienia, które są dostępne w Internecie.

Niektórzy opiekunowie chcą od razu wiedzieć jak najwięcej o diagnozie osoby bliskiej. Inni z kolei wolą skupić się tylko na tym, co dzieje się tu i teraz. Wybierz, których informacji potrzebujesz i jaka forma jest Ci najbliższa. Pamiętaj, aby korzystać z merytorycznych i sprawdzonych źródeł. Możesz odwiedzić witryny stowarzyszeń wspierających osoby z otępieniem, specjalistycznych szpitali czy uniwersytetów. Oto kilka propozycji.

Rozmowa z lekarzem prowadzącym

Podstawowym źródłem wiedzy o diagnozie bliskiej Ci osoby jest zwykle lekarz specjalista. Podczas krótkiej wizyty często trudno jest poruszyć wszystkiej swoje wątpliwości. Zwłaszcza w stresie czy pośpiechu łatwo pominąć wiele interesujących nas kwestii.

Aby przygotować się na kolejną wizytę, skorzystaj z przygotowanej listy: Pytania dotyczące diagnozy. Wybierz pytania, które chcesz zadać lekarzowi, dopisz dodatkowe wątpliwości – swoje i bliskiego z otępieniem. Przygotowaną listę zabierz na kolejną wizytę. 

Materiały internetowe

Do czytania:

W Internecie znajdziesz wiele podręczników i poradników poruszających temat otępień. Możesz ściągnąć je bezpłatnie na komputer, telefon lub wydrukować.

 

Do obejrzenia:

Infolinia 

Jeżeli nie chcesz lub nie masz możliwości kontaktu z lekarzem, skorzystaj z telefonu zaufania Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera: 22 622 11 22. Telefon ten jest przeznaczony dla mieszkańców całej Polski. Można na niego dzwonić we wtorki i czwartki w godzinach 15:00-17:00

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Grupy wsparcia dla opiekunów

Grupy wsparcia są doskonałą okazją, aby zdobyć wiedzę na temat otępień oraz spotkać innych ludzi w podobnej sytuacji życiowej. W czasie spotkań można zadawać pytania, a także zobaczyć, które informacje warto gromadzić i dlaczego. Niektórzy opiekunowie czerpią korzyści z rozmów z osobami o większym doświadczeniu. Inni konfrontują swoje przemyślenia z osobami opiekującymi się chorymi na podobnym stopniu zaawansowania otępienia. Możesz skorzystać z różnych opcji spotkań oraz wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają. Są to miejsca, gdzie możesz nawiązać bardzo cenne znajomości!

Grupy wsparcia dla opiekunów najczęściej tworzą się przy stowarzyszeniach Alzheimerowskich działających w danych województwach i miastach. Aby uzyskać aktualne informacje o możliwościach w Twojej okolicy skontaktuj się z najbliższą organizacją.

Organizacje działające we Wrocławiu 

Stowarzyszenie grupa wsparcia dla osób z problemami pamięci „Niezapominajka”

ul. Horbaczewskiego 20, lok. 3, I p.
tel. 506 162 519 pn, wt, śr w godz. 17.00-18.00
e-mail: [email protected]
strona:  stowniezapominajka.wroclaw.pl

Zakres działań: wspieranie chorych z chorobą Alzheimera i Parkinsona oraz ich rodzin; aktywizacja osób z zaburzeniami pamięci; rehabilitacja ruchowa; rehabilitacja społeczna; edukacja opiekunów osób chorych; działalność informacyjno-edukacyjna dla rodzin i opiekunów

Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska

NZOZ WROCŁAWSKIE CENTRUM ALZHEIMEROWSKIE ul. Sikorskiego 7GHJ,
tel. rejestracja tel. 533 260 085
e-mail: [email protected]
strona: alzheimer.wroclaw.pl

Zakres działań: badanie pamięci, konsultacje ze specjalistami: lekarz neurolog, psychiatra, psycholog kliniczny, grupowe spotkania edukacyjno-wspierające dla opiekunów osób z demencją

Źródło: wroclaw.pl

Centrum Spotkań (dzienny dom opieki)

ul. Ciepła 15b
50-524 Wrocław

Przy domu opieki dla seniorów z trudnościami poznawczymi działa grupa wsparcia dla ich opiekunów. Szczegółowych informacji najlepiej szukać na profilu Facebookowym Centrum Spotkań lub pod nr telefonu:  71 799 30 40

Grupy wsparcia dla osoby z otępieniem

Są też grupy wsparcia dedykowane specjalnie osobom z otępieniem. Nawiązanie kontaktu z osobami o podobnych problemach może okazać się niezwykle wspierające i ważne dla Twojego bliskiego.

W przypadku osób z zaburzeniami poznawczymi dobrym rozwiązaniem jest uczestnictwo w dziennych domach opieki. Regularne spotkania w grupie osób doświadczających podobnych trudności, opieka terapeutów i psychologów oraz różnorodna oferta zajęć zapewnia osobie z otępieniem zarówno kontakty społeczne jak i stymulację poznawczą oraz aktywność fizyczną.

Informacje dotyczące grup działających we Wrocławiu:

Strona Miejskiego Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu

lista placówek opiekuńczych oraz zasady przyjęć

Stowarzyszenie grupa wsparcia dla osób z problemami pamięci „Niezapominajka”

ul. Horbaczewskiego 20, lok. 3, I p.
tel. 506 162 519 pn, wt, śr w godz. 17.00-18.00
strona: stowniezapominajka.wroclaw.pl
e-mail: [email protected]

Zakres działań: wspieranie chorych z chorobą Alzheimera i Parkinsona oraz ich rodzin; aktywizacja osób z zaburzeniami pamięci; rehabilitacja ruchowa; rehabilitacja społeczna; edukacja opiekunów osób chorych; działalność informacyjno-edukacyjna dla rodzin i opiekunów

Wrocławskie Centrum Seniora

grupy senioralne
placówki opiekuńcze