W dół W górę
START / Osoby z otępieniem / Dobre życie z otępieniem / 4.5 Piosenka jest dobra na wszystko
Women sitting together outside

4.5 Piosenka jest dobra na wszystko

Muzyka ma dobroczynny wpływ na zdrowie i pomaga zrelaksować się w trudnych chwilach. Dowiedz się, jak muzykoterapia może pomóc Ci przy otępieniu.
Piosenka jest dobra na wszystko

Piosenka jest dobra na wszystko… – śpiewali Starsi Panowie Dwaj, czyli duet Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

Poetycka intuicja co do korzystnego wpływu piosenki na nasze życie była jak najbardziej celna. Dziś dowodów na to dostarczają badania naukowe.

Naukowcy jednoznacznie podkreślają, że muzyka może korzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia i poprawiać samopoczucie. W przypadku osób z otępieniem słuchanie muzyki, taniec i śpiew działają terapeutycznie.

Dźwięki i rytmiczny ruch wpływają na ciało i mózg. Mogą pobudzić Cię do działania lub wprowadzić w stan odprężenia. Poprawiają także myślenie, pamięć i umiejętności rozmowy. Zauważ, jak czasem dzięki piosence przypominasz sobie różne wydarzenia z przeszłości!

Dlatego, aby prowadzić zdrowy tryb życia, dbać o swoje ciało i mózg włącz do swojego planu dnia czas na kontakt z muzyką!

Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi:

Niektórzy z nas mają w zwyczaju włączanie radia, które leci „w tle” przez cały dzień. To dobry nawyk, ale po dłuższym czasie może sprawić, że przestajemy słuchać tego, co dociera do nas z głośnika. Warto wtedy zatrzymać się na chwilę, na jedną wybraną piosenkę – usiąść, zamknąć oczy i skupić się tylko na melodii i tekście.

Jeśli masz problem ze znalezieniem ulubionego utworu, to poproś o pomoc  kogoś bliskiego. Pomogą Ci wyszukać większość utworów, teledysków i tekstów piosenek w Internecie – także tych z dawnych lat. Powrót do ulubionych melodii to dobry sposób na przywołanie wspomnień, zrelaksowanie się, a może też odrobinę wzruszenia?

Poniżej przygotowaliśmy specjalną listę dla Ciebie.

Osobista lista przebojów

Zbigniew Wodecki „Lubię wracać tam gdzie byłem”

Anna Jantar „Tyle słońca w całym mieście”

Krzysztof Krawczyk „Jak minął dzień”

Marek Grechuta „Dni, których nie znamy”

Mieczysław Fogg, czyli „Tango Milonga” i „Ta ostatnia niedziela”

Czesław Niemen „Pod Papugami”

Skaldowie „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”

 

Może trafiliśmy w Twoje gusta? A może chcesz poszukać czegoś innego?

Korzystając ze strony YouTube, możesz wpisać w pole „Szukaj” dowolnego wykonawcę, tytuł piosenki lub jego fragment i odnaleźć interesujący Cię utwór.

Możesz też wejść na podstronę wybranej wytwórni muzycznej i znaleźć więcej nagrań wybranego artysty:

Muzykoterapia

Muzykoterapia to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje wpływ dźwięków i muzyki na ciało i umysł człowieka. Ćwiczenia muzykoterapeutyczne to zajęcia taneczne, śpiew, relaksacja przy muzyce itp. Badania pokazują, że muzykoterapia poprawia nastrój, pomaga w radzeniu sobie z depresją, lękiem oraz trudnościami poznawczymi.

Oprócz słuchania muzyki w domu zastanów się o regularnym uczestniczeniu w grupowych zajęciach muzycznych (tańce, śpiew, relaksacja przy muzyce, układanie piosenek), czyli w muzykoterapii. Takie aktywności często organizowane są przez lokalnie działające fundacje oraz dzienne domy opieki.

Zajrzyj na listę organizacji Alzheimerowskich w Twoim regionie. Skontaktuj się z wybraną placówką i dowiedz się o aktualnie trwających projektach. Znajdź dzienne domy opieki w Twojej okolicy i dołącz do takiej grupy. Porozmawiaj z bliskimi, wspólnie zastanówcie się, które miejsce będzie najlepsze dla Ciebie.

Muzyczne ćwiczenie

Przygotuj papier, ołówek i kolorowe kredki. Usiądź wygodnie i odtwórz utwór z  filmu poniżej. Zamknij oczy, wsłuchaj się w muzykę.

Następnie staraj się narysować obrazek oddający nastrój utworu. To nie muszą być konkretne przedmioty. Wystarczą linie, plamy barw.

Przyjrzyj się rysunkowi. Spróbuj nazwać odczucia, które towarzyszyły Ci podczas słuchania, opisz obrazy, które pojawiały się w wyobraźni.

Jeśli nie lubisz rysować, spróbuj wypisać skojarzenia związane z utworem. Nie trzeba układać pełnych zdań. Wystarczą hasła, pojedyncze słowa takie jak: radość, ekscytacja, niepewność, zagadka.

 

Możesz zrobić to ćwiczenie z inną osobą lub w grupie. Może to być okazją do wymiany wrażeń, porównania doświadczeń i rozmowy o własnym odbiorze muzyki.