W dół W górę
START / Osoby z otępieniem / Plany i decyzje / 5.2 Korzystaj ze wsparcia innych w realizacji celów

5.2 Korzystaj ze wsparcia innych w realizacji celów

Po zaplanowaniu celów przychodzi czas na ich realizację. Jak to w życiu – sprawy nie zawsze układają się tak, jakbyśmy tego sobie życzyli. Dlatego to normalne, jeśli część planów trzeba będzie zmienić lub dostosować do aktualnych sytuacji.  

Nie zamykaj się na kontakty z ludźmi

Po diagnozie otępienia część relacji z bliskimi może się nieco zmienić. Inne osoby mogą po prostu nie wiedzieć, co tak naprawdę oznacza Twoja diagnoza. Mogą czuć się niezręcznie lub nieswojo i obawiać się poruszania tematu otępienia.  

Jednak to właśnie otwarta rozmowa z osobami z Twojego otoczenia pozwoli przełamać bariery i otworzyć się na wsparcie, które dać mogą Ci bliscy i znajomi.    

Dlatego też:  
 • Nie rezygnuj ze spotkań towarzyskich.  
 • Uczestnicz w spotkaniach rodzinnych 
 • Zapraszaj bliskich do siebie  
 • Przed spotkaniem zapisuj sobie ważne rzeczy, o których chcesz porozmawiać 
 • Poproś kogoś zaufanego, aby był z Tobą podczas spotkań w większym gronie 
 • Opowiedz bliskim Ci osobom o swojej diagnozie, o objawach, których doświadczasz i o tym, jak inni mogą Cię wspierać. (link to section about telling people how you want to be supported) 
Komunikuj lekarzowi swoje potrzeby 

To bardzo ważne, aby komunikować specjalistom swoją diagnozę. W związku z objawami, których doświadczasz, część Twoich potrzeb medycznych może się zmienić. Informacja o tym, że masz otępienie pozwoli personelowi opieki medycznej lepiej zaplanować działania. 

 

Komunikuj się skutecznie z lekarzami

Oto kilka porad:

 1. Przed wizytą zapisz tematy, które chcesz omówić (link do naszej ulotki?). Notatkę zabierz na kolejną wizytę.  
 2. Jasno mów o swoich potrzebach, np. „Proszę, aby mój syn mógł być obecny podczas wizyt”, „Proszę o spisanie informacji, które doktor mi dziś powiedział”
 3. Nie wstydź się zadawać pytań, np. „Czy moje dzieci też mogą zachorować na otępienie?”, „Gdzie we Wrocławiu znajdę dla siebie dzienny dom opieki?”
 4. Jeśli czujesz, że Twój lekarz, inny pracownik ochrony zdrowia nie słucha Cię lub nie szanuje Twoich próśb, zgłoś się do innego specjalisty.  
 5. Bądź asertywny.
 6. Poproś, aby lekarz przedstawił Ci plan opieki (rozpisał terminy wizyt, podał nazwy leków i ich dawkowanie, wskazał placówki zapewniające pomoc osobom z otępieniem) – najlepiej w formie pisemnej.   
Woman facing the future