W dół W górę
START / Osoby z otępieniem / Diagnoza otępienia / 1.1 Informacje o otępieniu, które pozwolą Ci zacząć działać

1.1 Informacje o otępieniu, które pozwolą Ci zacząć działać

Wiedza ma ogromną moc. Zrozumienie doświadczanych objawów i sposobów leczenia pozwoli Ci oswoić się z diagnozą otępienia.

Otrzymanie diagnozy to pierwszy krok

Nikt nie chce otrzymać diagnozy otępienia. To wiadomość, która wzbudza wiele emocji, które mogą przybierać różną formę. Diagnoza jest jednak pierwszym krokiem, który pozwala zacząć poszukiwanie odpowiednich informacji. Pozyskanie wiedzy jest kluczowe w drodze do opracowania planu leczenia i radzenia sobie w życiu z otępieniem.

Teraz już wiesz, dlaczego doświadczasz określonych objawów i zmiany w funkcjonowaniu. Znasz nazwę choroby i możesz dowiedzieć się, czego się spodziewać i jak sobie pomóc.

Wiele osób z otępieniem nadal zachowuje dobrą jakość życia. To właśnie osoby z otępieniem i opiekunowie pomogli przygotować stronę, na której jesteś. Opowiedzieli o swoich doświadczeniach. Specjaliści natomiast podzielili się aktualną wiedzą medyczną oraz psychologiczną. 

Wspólnie z nimi przygotowaliśmy materiały, które mogą stać się przewodnikiem po diagnozie otępienia i pomóc Ci zaakceptować zmiany w życiu.

  1. Diagnoza otępienia. Poznaj swoją diagnozę. Pomoże Ci to zrozumieć sytuację, w której jesteś.
  2. Akceptacja diagnozy. Oswój swoje emocje. Ułatwi Ci to przystosowanie się do życia z otępieniem. 
  3. Radzenie sobie z objawami. Istnieją strategie i działania, które mogą pomóc w przypadku objawów, które utrudniają codzienne życie.
  4. Dobre życie z otępieniem. Twoje życie nie kończy się razem z diagnozą otępienia. Staraj się nie rezygnować z aktywności, które są dla Ciebie ważne.  
  5. Plany i decyzje. Dobry plan pozwoli przygotować się na przyszłość i da poczucie kontroli. 

Artykuły na stronie możesz czytać według zaproponowanej przez nas kolejności lub obrać swoją własną ścieżkę i wybrać tematy, które będą pomocne dla Ciebie.