W dół W górę
START / Osoby z otępieniem / Dobre życie z otępieniem / 4.6 Gimnastyka dla mózgu

4.6 Gimnastyka dla mózgu

Domowy trening umysłu

W poprzednim artykule omówiliśmy wpływ aktywności fizycznej na Twoje ciało i zasady, które warto przestrzegać. Teraz chcemy poruszyć temat gimnastyki mózgu. 

Badania wykazują, że regularny trening poznawczy opóźnia postęp chorób otępiennych. Poprawia on codzienne funkcjonowanie. 

W tym artykule postaramy się udowodnić, że takie ćwiczenia nie muszą być nudne. Włączenie ich w rytm dnia może być przyjemne i pożyteczne. Wystarczy 30-minutowy trening, 3 razy w tygodniu, który pobudzi pracę neuronów.  

Kliknij w fioletowe napisy, żeby skorzystać z wybranych ćwiczeń.

Z pewnością nie raz spędzałeś czas rozwiązując krzyżówki, sudoku czy grając w szachy. Warto zauważyć, że dostępne są one również w wersji internetowej. Niekiedy w takiej formie mogą okazać się bardziej atrakcyjne.

To są niewątpliwie popularne i skuteczne metody treningu umysłu. Chcielibyśmy zaproponować Ci również garść gier logicznych oraz innych atrakcji specjalnie dedykowanych osobom z otępieniem.    

 • Zestaw 10 narzędzi do treningu poznawczego przygotował zespół specjalistów z Wrocławskiego Centrum Alzheimerowskiego, którego zalety opisuje dobitnie sama nazwa projektu – Proste i pomocne. Są to ćwiczenia, które wspomagają m.in. orientację w czasie przestrzeni, pamięć wykonawczą oraz semantyczną. Znajdziesz tam filmiki instruktażowe i gotowe do wydruku szablony.
 • Poradnik projektu Fundacji Starsi „Jak zadbać o pamięć”. Znajdują się w nim informacje merytoryczne oraz trzy zestawy ćwiczeń i wyzwań.
 • Karty do gry typu MEMO, które ćwiczą pamięć. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się włączenie do gry najmłodszych członków rodziny i próba rywalizacji z wnukami. Spostrzegawczość można również ćwiczyć układając domino
 • Wzór drzewa genealogicznego ze strony fundacji Wyspy pamięci. Można tam kupić również familijną grę planszową „Wrota pamięci”. 
 • Darmowe zeszyty i podręczniki zebrane na stronie Domu Pobytu Dziennego Kanarkowa. Kochasz sztukę? W bazie znajdziesz druki edukacyjne towarzyszące wystawie KoLekcja w Królikarni, które możesz użyć do ćwiczeń.
 • Darmowe zeszyty ćwiczeń o różnych poziomach trudność (łatwy, umiarkowany i trudny), gotowe do druku, znajdziesz też na stronie Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.
 • Interesujące gry słowne możesz odnaleźć na portalu Servitum.  
 • Lubisz malować? Kolorowanki poprawiają koordynację oko-ręka i relaksują.
 • Lubisz gry planszowe – możesz zaprosić członków rodziny. Zachęcamy do sprawdzenia strony SuperColoring. Znajdziesz tam szeroką ofertę gier, które można wydrukować. 
 • Chcesz poćwiczyć mówienie? Ćwiczenia usprawniające mowę po zarejestrowaniu na stronie printoteka. To bardzo ważne, ponieważ Twoja mowa może stać się cichsza, mniej wyraźna, co może utrudnić komunikację z najbliższymi.
 • Poradnik jak zaktywizować seniora i dobrze zaplanować swój dzień przygotowała Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska. Te materiały pomogą zaplanować różnorodne aktywności, ale także rzetelnie ocenić ich codzienną wykonalność.
 • Zalety regularnej aktywizacji opisuje przystępnie Akademia Opiekunów.

Jeśli obsługa przeglądarki internetowej lub drukarki jest dla Ciebie wyzwaniem, nie wstydź się poprosić o pomoc najbliższych! 

Rób to co lubisz

Warto również spróbować aktywności, które odświeżą wspomnienia z młodości. Może być to wykonanie zielnika, własnoręcznej kartki imieninowej dla osoby bliskiej czy prowadzenie pamiętnika. Ostatni z tych pomysłów może okazać się wyjątkowo użyteczny w przypadku pogorszenia stanu Twojego zdrowia w przyszłości jako narzędzie do utrwalania wspomnień i przemyśleń. Czasem nazywane jest to protezą pamięci – mimo pewnych deficytów, pozwalają zachować sprawność.  

Powoli na rynku polskim wprowadzane są również zajęcia językowe przeznaczone dla seniorów. Uwzględniają one swoim programie potrzeby oraz możliwości poznawcze osób starszych. Podróż za granicę z opiekunem i wykorzystanie tych umiejętności w praktyce może być niesamowitą przygodą oraz realizacją młodzieńczych marzeń. Jeśli tylko czujesz się na siłach, nie wahaj się!

Ciekawym pomysłem może być zapisanie się na warsztaty zajęciowe w podejściu Montessori, które integrują ze sobą różne metody pracy poznawczej oraz kształtują umiejętność pracy w grupie. Pozwalają też nawiązać nowe znajomości. Niektóre z wykorzystywanych tam narzędzi można również kupić na własność.  

Pomimo regularnej aktywności poznawczej, badaj swoją pamięć!

Gimnastyka mózgu - filmy

Polecamy również zapoznać się z playlistą  „Gimnastyka mózgu”, w której zebraliśmy różne pomocne ćwiczenia na pamięć.