W dół W górę
START / Profesjonaliści / Radzenie sobie z objawami / 3.2 Farmakologia w otępieniu – potencjalne szanse

3.2 Farmakologia w otępieniu – potencjalne szanse

Leczenie farmakologiczne w chorobach otępiennych ma aktualnie charakter objawowy, nie przyczynowy.

Wielu pacjentów oraz opiekunów czeka jednak z nadzieją na leki, który pozwolą na skuteczniejsze leczenie. Moment diagnozy jest często motywacją do obszernych poszukiwań możliwych terapii farmakologicznych przez rodziny pacjentów. Warto więc przygotować się do odpowiedzi na ewentualne pytania w tym zakresie.

Przegląd toczących się oraz planowanych badań można znaleźć, na przykład, POD TYM LINKIEM.

Jednym z najnowszych preparatów dającym nadzieję na leczenie przyczynowe jest Aducanumab. Został on warunkowo dopuszczony przez FDA. Jest to przeciwciało monoklonalne ludzkiej immunoglobuliny (IgG1), które dawkozależnie zmniejsza ilość depozytów Ab w otępieniu o nasileniu lekkim. Wiązanie przeciwciała do depozytów sprzyja usuwaniu Ab poprzez fagocytozę, którą mediuje mikroglej. Podobny mechanizm umożliwia usuwanie zarówno rozpuszczalnych oligomerów, jak i nierozpuszczalnych postaci włókienkowych.

Podawany jest w formie wlewów dożylnych przez okres godziny co 4 tygodnie.

Więcej na temat Aducanumabu znajdziesz POD TYM LINKIEM.

O nowych strategiach terapeutycznych w chorobie Alzhemiera przeczytasz też TU.

Co więcej, wyniki pracy międzynarodowego konsorcjum w projekcie LipiDiDiet sugerują rolę żywienia medycznego w spowolnieniu postępu choroby Alzheimera. Artykuł w języku angielskim można pobrać ze strony Lancet Neurology.