W dół W górę
START / Opiekunowie rodzinni / Diagnoza otępienia / 1.1 Wsparcie osoby z diagnozą otępienia

1.1 Wsparcie osoby z diagnozą otępienia

Informacje na temat diagnozy pozwolą Ci zaplanować właściwą opiekę dla bliskiej osoby z otępieniem.

Wspieranie osoby z diagnozą otępienia stanowi wyzwanie. Zrozumienie choroby oraz skorzystanie z rad i doświadczenia innych ludzi znajdujących się w podobnej sytuacji może ułatwić Ci przygotowanie i zaadaptowanie się do życia w nowych okolicznościach.

Nikt nie chce, by jego małżonek, rodzic czy przyjaciel otrzymał diagnozę otępienia. Niezależnie od tego, czy spodziewasz się takiego rozpoznania, czy nie, nie jest łatwo je usłyszeć. Członkowie rodziny i przyjaciele osób zdiagnozowanych doświadczają w takim momencie bardzo różnych emocji: od rozpaczy i poczucia, że pewien etap życia zamknął się nieodwracalnie, po ulgę, że dotychczas obserwowane zmiany znajdują wyjaśnienie.

Trudno oceniać, która z tych reakcji jest lepsza lub gorsza. Ważne jednak, by traktować diagnozę nie jako koniec jakiegoś etapu, lecz raczej początek nowego. Takie nastawienie pozwoli łatwiej mierzyć się z nadchodzącym wyzwaniami.

Poznanie konkretnej diagnozy ułatwia zrozumienie dostrzeżonych zmian w zachowaniu bliskiej osoby. Dowiedzenie się więcej o otępieniu i jego objawach pozwoli Ci przewidzieć, czego się spodziewać w przyszłości oraz poznać sposoby, które umożliwią Tobie oraz Twojemu bliskiemu nadal pełne jakości życie.

Wiele osób z rozpoznaniem otępienia i ich opiekunów zachowuje w pełni sens życia również po diagnozie. Na stronie Razem przed siebie  dzielą się swoimi doświadczeniami – zarówno tymi trudnymi, jak i dobrymi. Zgromadzone tu artykuły powstały na bazie doświadczeń ludzi mających styczność z otępieniem na co dzień oraz w oparciu o doniesienia z aktualnych badań naukowych. Opisują problemy, jakie można napotkać i rozwiązania, jakie można znaleźć. Zebrana tu wiedza umożliwi Ci ruszyć przed siebie po diagnozie otępienia.

Tuż po diagnozie

Opiekunowie osób z otępieniem wskazują kilka kwestii, które są istotne w pierwszych miesiącach po diagnozie:

  • Zrozumienie diagnozy – wiedza dotycząca rozpoznania otępienia pozwoli Ci zrozumieć, czego doświadcza Twój bliski i dlaczego w jego funkcjonowaniu zachodzą określone zmiany.
  • Radzenie sobie z własnymi emocjami – odczucia związane z tym, że osoba, którą kochasz, otrzymała diagnozę otępienia, są trudne i złożone; czasami mogą utrudniać adaptację do nowej sytuacji. Dlatego o nie też warto się zatroszczyć.
  • Wspieranie bliskiej osoby w doświadczanych objawach – poznaj sposoby radzenia sobie i strategie, które mogą ułatwić funkcjonowanie osobom z otępieniem.
  • Życie własnym życiem – opieka nad osobą z otępieniem wymaga dużo czasu, ale to nie oznacza, że musisz porzucić swoje własne sprawy.
  • Planowanie i kontrola nad sytuacją – dowiedz się, czym jest plan opieki. Razem ze swoim bliskim ustal plan działania – na teraz i na przyszłość. Znajdź wsparcie, z którego będziesz mógł skorzystać w razie potrzeby.
 
Woman facing the future

Otępienie to nie tylko choroba Alzheimera

Otępienie (demencja) to termin parasolowy obejmujących różne choroby zaburzające pracę mózgu. Do najczęstszych typów otępienia należą:

  • choroba Alzheimera
  • otępienie z ciałami Lewy’ego
  • otępienie mieszane
  • otępienie naczyniopochodne
  • otępienie czołowo-skroniowe

Każdy z tych typów oznacza inny wzorzec zmian w mózgu, różne symptomy i inne możliwości farmakoterapii. Istnieją też metody terapii, które włączyć można niezależnie od typu otępienia.  Stawiając diagnozę, lekarz powinien określić typ otępienia. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

Aby dowiedz się więcej o różnych typach otępień przejdź do następnego artykułu.