W dół W górę
START / Profesjonaliści / Dobre życie z otępieniem / 4.3 Koncepcja zdrowia społecznego i zespoły otępienne

4.3 Koncepcja zdrowia społecznego i zespoły otępienne

Wykład on-line dla pracowników opieki medycznej i społecznej

Zdrowie społeczne w otępieniu

W sytuacji, gdy skuteczne metody farmakologiczne leczenia przyczynowego otępień nie są dostępne, uwaga naukowców skupia się na oddziaływaniach psychospołecznych i modelu zdrowia społecznego. Badania wskazują, że dla pozytywnej adaptacji do życia z otępieniem oraz zachowania dobrej jakości życia, kluczowe znaczenie – obok czynników intrapsychicznych – ma kontekst społeczny.

Dlatego aktualna definicja zdrowia obejmuje nie tylko dobrostan psychiczny i fizyczny osoby. Współcześnie naukowcy i klinicyści podkreślają również znaczenie społecznego wymiaru zdrowia.

Określa on, na ile dana osoba jest w stanie zrealizować swój potencjał społeczny, pomimo ograniczeń wynikających z choroby. Obejmuje takie zagadnienia jak: relacje z bliskimi, znajomymi czy realizację własnych zainteresowań i talentów.

Diagnoza otępienia potrafi zachwiać dotychczasową aktywnością, jednak nie musi oznaczać rezygnacji z tego, co dotychczas sprawiało osobie radość i nadawało sens. Jako specjaliści często czujemy się bezsilni nie będąc w stanie zatrzymać postępu choroby otępiennej. Jednak nakierowanie terapii pacjenta na aktywności wzmacniające zdrowie społeczne pozostaje realnym działaniem, umożliwiającym zwiększenie jakości oraz długości życia osoby żyjącej z otępieniem.

Aby dowiedzieć się więcej na temat koncepcji zdrowia społecznego w otępieniu i wykorzystywaniu jej w praktyce, zachęcamy do obejrzenia wykładu prof. Doroty Szcześniak z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przeprowadzonego w ramach kampanii „Razem przed siebie”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO NAGRANIA

 


Międzynarodowy projekt JPND SHARED: Koncepcja zdrowia społecznego i rezerwy poznawczej w procesie otępiennym.

Dr n. med. Dorota Szcześniak, prof. UMW wraz z zespołem z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaangażowana jest w projekt naukowy JPND SHARED, którego celem jest dalsze badanie i rozszerzanie koncepcji zdrowia społecznego w chorobach otępiennych.

Więcej o projekcie JPND SHARED można dowiedzieć się na stronie www (w języku angielskim): shared-dementia.eu